Házasodni akarok !!!
2012 január 25. | Szerző: izmirli |
Itt valahogy életcél a férjhez menés / nősülés, sokkal inkább, mint Európában (nem a párkapcsolat megléte, hanem a tényleges papír), olyannyira, hogy egész tv programok épülnek ezekre az igényekre. A leghíresebb az ATV-n hétköznap délutánonként az Esra Erol által vezetett Esra Erol´da evlen benimle (vagyis házasodj velem Esra Erolnál).
Egy darabig én is figyelemmel kísértem az ott történteket és egész meglepő dolgokat figyeltem meg. A stáb és a nekem nagyon szimpatikus Esra Erol egy kis családdá nőtte ki magát a műsorba jelentkezőkkel. Sok résztvevő számol be arról, milyen kedvesek, segítőkészek a stáb tagjai, mennyire akarják, hogy a jelentkezők megfelelő párt találjanak.
A műfaj maga a Való Világ-szindróma egyik példája: senki sem nézi, az elmondások szerint, de mégis mindenki tudja mi történik a műsorban. Azt vettem észre, hogy az Esra Erol előtti programok a lenézett kategóriába voltak sorolva, a műsorvezetők is kicsit lenézően bántak a műsorban szereplőkkel, holott egy valós, létező igényt elégítettek ki. Ő, Esra Erol volt szerintem az első, aki ki merte mondani, hogy akinek nem tetszik ne nézze, ő igenis szereti, és a kellő tisztelettel és alázattal csinálja a műsort.
De mi is történik a műsorban?
Bárki jelentkezhet a program internetes vagy facebook oldalán (telefonon is), aki férjet, feleséget szeretne. A jelentkezők egy része aztán a stúdióban foglal helyet, szerintem kb. 50-60 ember, és ezekhez a résztvevőkhöz kérők jelentkezhetnek (telefonon, e-mailben stb.), akik aztán a stúdióban megjelennek. Először egy paravánnal elválasztva, mindenki előtt beszélgetnek röviden, majd kinyitják a paravánt és a már korábban a stúdióban szereplő eldöntheti, hogy kívánja-e közelebbről megismerni a kérőt. Közben a stúdióban ülők (akik már hetek, hónapok óta is ismerhetik egymást) megjegyzéseket fűzhetnek az elhangzottakhoz, közben a képernyőre kiírják az éppen beszélő aktuális adatait (pl. Mehmet bey 32 éves, havi 1500 Lírát keres, számítógépes cégnél dolgozik, Isztambulban él) így mindenki tudja, hogy ő is feleséget keres, lehet jelentkezni kérőnek.
Ha úgy dönt a korábban már a programban szereplő, hogy jobban meg szeretné ismerni a kérőt, akkor elmennek inni egy teát (mi mást? 🙂 Ezután néhány nap múlva visszatérnek a stúdióba, a NAGY döntésre. Ilyenkor mondják el, hogy folytatják-e vagy sem a kapcsolatot. Aki nem találta meg a párját visszatérhet a műsorba és várhatja az újabb kérőket.
Az új jelentkezőkkel Esra Erol egy rövid interjút készít, ahol elmondhatják miért jelentkeztek (anyukám / a család ösztönzésére :), mit várnak egy házasságtól és röviden jellemezhetik magukat.
A stúdióban egy pszichológus is helyet foglal, aki tanácsot ad a jelentkezőknek, ha kérik.
Persze itt is, mint mindenhol a kapcsolatokban óriási drámákat, nagy szerelmeket láthatunk – itt egy kicsit talán még sötétebben és még habosabban. A törökök ebben is szeretnek túlozni 🙂
Láthatunk itt a 20-as évei elején járó lányt, aki a szüleivel él, nem dolgozik és a szülei már nagyon szeretnék, ha férjet találna, mert szerintük itt az ideje (!) vagy a 60-as évei elején járó, jól szituált török urat, aki Németországban él, de török feleséget szeretne magának, így jelentkezett a műsorba. De vannak elváltak, akik szeretnék újra megpróbálni és egészen fiatal fiúk (25-26 évesek) akiknek az anyukája úgy gondolja, ideje a fiúnak megnősülni (itt a család szereti jobban beleütni az orrát az ember privát életébe 🙂
Volt szeretők / férjek, feleségek telefonálnak be és mondják el a jelölteket mindennek, családokat próbálnak kibékíteni, annak ellenére, hogy a lány nem ahhoz megy hozzá, akihez a család akarja – ilyenkor tagadja ki az apa a lányát élő adásban stb. stb. stb. Van dráma bőven, török módra, ez az esti török sorozat előszobája, bemelegítés – 90 perc tele könnyel és még nagyobb drámákkal 🙂
Az események csúcspontja azonban, amikor az itt egymásra talált pár egy rövid (!) együttjárós időszak után a stúdióban házasodik össze, ahol maga Esra Erol az egyik tanú. Maga Esra Erol is ebben a stúdióban kelt egybe férjével Ali Özbirrel, akivel ma már egy 4 hónapos kisfiuk van. Természetesen azt is a műsorban jelentette be, hogy terhes.
Ami számomra furcsa a műsorban, hogy egészen fiatalok is jelentkeznek és hogy mindjárt házasságról esik szó. A megismerkedés másnapján már mennek családot látogatni, majd intézik a papírokat az esküvőhöz… Jól emlékszem, nálunk és más európai országokban is voltak korábban hasonló műsorok (Love at first sight stb.) de azokban inkább csak egy kapcsolat indult, nem rögtön arról volt szó, hogy hajlandó-e a hölgy Isztambulból Antalyába költözni egy házasság esetén.
Ezt a jelenséget én azzal magyarázom, hogy itt általában nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy az ember házas legyen. Szinte életcél ez az állapot és kicsit furcsának tartják, ha valaki nem akarja. Ahogy az se teljesen érthető számukra, ha valaki nem akar gyereket. Persze ez is változik a nők önállósodásával, de sokkal lassabban, mint Európában.
A hölgy, Esra Erol, nagy szociális érzékenységről tett és tesz tanúbizonyságot: a műsor mellett könyvet írt a nők elleni erőszakról, erdőket ültet, könyvakciókat szervez, amiben be lehet küldeni az általunk már elolvasott könyveket, amiket szegényeknek osztanak szét. Leghíresebb akciója a kék kupak akció, amiben a műanyag vizes palackok kupakjait kell beküldeni a műsorba, amiből a stáb kerekesszékeket vásárol mozgássérülteknek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:
Best Writing Service
Get an expert academic writing assistance. We can write any paper or post on any subject within the tightest deadline.
Best Editing Service
The amount of written content has been growing exponentially recently, and it’s no wonder. For students, writing is an inseparable part of college and university assignments; for businesses, online publishing is a way to reach customers. The need for…